יש הטוענים שמערכת ההשכלה הגבוהה סובלת בעת האחרונה מהתמקצעות יתר. אין זו בעיה מקומית אלא מגמה עולמית: יכול אדם להתמחות ולרכוש מקצוע בעמל רב ועדיין להיוותר בור וצר אופקים. באוניברסיטת חיפה אנו מאמינים שמגמה זו לא רק שאינה רצויה אלא שהיא ברת שינוי. תכנית דרך הרוח עומדת במרכזה של תפיסה חדשה זו. היא מיועדת להפגיש אותנו עם המורשת התרבותית של האנושות בכלל ושלנו בפרט, עם שאלות מרתקות שנוגעות לחיים של כל אחד מאיתנו, ועם דרכים עמוקות לחשוב על המדע, התרבות וההשכלה ולחוות אותם. תחומים אלו מפתחים השקפה רחבה, הבנה עמוקה, חשיבה ביקורתית, ומיומנות מחשבתית ולשונית שיתרמו באופן מכריע להצלחה, להתקדמות, ולסיפוק בכל מקצוע שאדם יבחר.

דרך הרוח מציעה אשנב להשכלה רחבה יותר. מדובר בצעד משמעותי בדרך חיים ארוכה שהצועדים בה הופכים לאנשים משכילים במובן העמוק והמלא של המילה: אנשים שיש להם לא רק ידיעה של עובדות רבות או מיומנות מקצועית כזאת או אחרת, אלא גם כושר שיפוט מפותח, מושגים ערכיים עמוקים, ויכולות לשוניות משופרות. אין פלא לכן שבשנים האחרונות נכרת הבנה הולכת וגוברת הן בעולם והן בישראל באשר לחשיבות השכלה כללית ורחבה ולא רק כחלק ממערך ההשכלה הכללית אלא גם כחלק מהכשרה מקצועית בתחומים שונים.

מטרת תכנית דרך הרוח, לפיכך, ליצור מערך של לימודי הרחבה והעשרה בכל המדעים והתחומים הנלמדים באוניברסיטת חיפה למען כלל ציבור הסטודנטים. מדובר במסורת ארוכת שנים הנהוגה ברבות מהאוניברסיטאות בארצות הברית; מסורת המכירה בחשיבות הרחבת האופקים בתואר הראשון.

תלמידי כל הפקולטות רשאים לבחור באחד הקורסים של תכנית 'נופי ידע', כקורס הבחירה שלהם. הקורסים הם בהיקף של 4 שעות שבועיות (הרצאה ותרגול) ומקנים 4 נ"ז כל אחד. הקורסים יכללו סדרת סרטי קולנוע, תרגולים בקבוצות קטנות וסיורים.

יש לכם עוד שאלות? עברו לדף שאלות נפוצות.

צוות דרך הרוח
פרופ' רותם קובנר: ראש התכנית.
גב' אנה ובר עובדיה: מרכזת התכנית.
מעוניינים ליצור קשר? עברו לדף צור קשר.